this post was submitted on 11 May 2025
155 points (99.4% liked)

chapotraphouse

13823 readers
687 users here now

Banned? DM Wmill to appeal.

No anti-nautilism posts. See: Eco-fascism Primer

Slop posts go in c/slop. Don't post low-hanging fruit here.

founded 4 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] KobaCumTribute@hexbear.net 11 points 2 days ago

Sometimes grocers have pre-formed fresh hamburger patties that they're selling as a loss leader for ~$2-3 a piece or so. Splitting one of those in half and reforming it into two patties would yield two pretty large burgers while leaving another $1 per burger for bread, cheese, and potatoes. In fact, I've literally done exactly that before with excellent results. It is extremely easy to make a burger that's better than you'd get from a fast food place, because those go for volume and consistency over quality, and even at a restaurant I've only ever found one place that made burgers comparable to what I can make at home although it was too expensive even a decade ago to go there more than occasionally.