i think that it helps to always have some rice cooked and waiting to bump up the calorie count to almost any meal.
Ask Lemmy
A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions
Rules: (interactive)
1) Be nice and; have fun
Doxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them
2) All posts must end with a '?'
This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?
3) No spam
Please do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.
4) NSFW is okay, within reason
Just remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com.
NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].
5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions.
If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.
6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online
Reminder: The terms of service apply here too.
Partnered Communities:
Logo design credit goes to: tubbadu
Rice, potatoes, beans, and lentils are all solid low cost choices.
A friend had a recipie for a dinner he ate almost every night in college. One can of beans. One can of diced tomatoes. Put in microwave. Spice to taste. He called it "beans and tomatos".
Yup. Buy dry beans and dry rice -- none of that precooked stuff. Buy fresh potatoes tho. If you can afford it, I'd also get a bag of onions, maybe carrots, and some spices that do NOT contain salt. You can also buy salt, but it is way cheaper per-gram to get salt and other spices on their own. Note that brown rice has more vitamin content than white rice (thiamine deficiency), but most white rice is enriched to compensate.
I have to admit that I do not do beans nearly as much as I should. I think it is because canned beans are not nearly the deal money-wise as dried beans are ... and I am not good at letting beans soak without forgetting them and ruining them.
I'm not sure they're quite ruined if over soaked. Cooking time will be greatly diminished. I've left beans soaking for 24 hours because I forgot, they turned out fine.
You don't actually need to soak them before you cook them.
I've made plenty of bean dishes, starting with completely dry beans. It takes a little longer to cook because they are rehydrating while they cook, but they still come out great.
Adding to this. A pressure cooker brings the cook time down dramatically and I think it produces a superior result.
When I was literal piss-broke, there was a college campus near me with an open food court. Couldn't afford the actual shops selling food there, but in that food court was a condiments station that randomly had one of those electric hot water dispensers for making tea, and styrofoam cups. It also had ketchup packets, saltine crackers, and pepper.
Turns out you can make a pretty passable tomato soup with ketchup and hot water. Bit of pepper and a handful of saltine cracker packets, and I had myself a hot meal for exactly $0.00
With some money to spend, rice is where it's at. Hitch a ride to Costco or Sam's with someone who has a membership, and they have iirc 50 lb bags of that short grain fortified rice for like... $15? That's well over 100 meals worth of rice.
Cook that up with literally almost anything that has some flavor or nutrients - whatever's cheap. Or just eat it straight... bland, but it'll fill you up. Eggs go great with rice.
Fair warning, you'll get fat. Cheap food is NOT usually healthy.
Rice and beans. Together they make a complete protein so can make up a larger bulk of your diet.
Pork loin, those gigantic big ones, are cheap per pound. Cut it into three for three roasts, freeze the other 2.
Try to get Multivitamins and magnesium. Long term you want those vitamins and minerals. Fish oil too. It seems expensive but it's cheaper than fish itself.
+1 for the beans (or lentils, or just any pulses fwiw), but why the rice?
Pulses contain carbohydrates, but much more protein than rice and as rice is a hyperaccumulator of arsenic and pulses aren't, wouldn't that make a diet centred around pulses healthy while still affordable?
Put some canned tomatoes, vegetables, onions, garlic, spices or whatever else is available and affordable to the beans and you have a nice enough and quite healthy meal.
Beans and rice is the real answer here, +1 to this
Lots of meals are cheap but few will also fill you up.
Rice and beans is the staple pretty much everywhere else.
Don't buy ultra processed Mac and cheese or frozen pizza. It's nutritionally bad for you, and won't keep you full for long.
Start with rice and beans and canned sauce. Cheap, easy, and good for you.
You can obviously add chicken/tofu/protein, or try to start making sauces yourself. But always keep the rice and beans as a base. Every meal you eat, rice and beans. They're cheap as hell and close to what we evolved to eat.
Seems like I need to educate myself on lentils and dry beans. Any EASY recipes welcome!
budgetbytes.com great cheap recipes their older stuff was a bit more budget conscious. But you can sort by ingredient and find good bean and lentil recipes.
Soak the dried beans over night and the lentils at least for 2 or 3 hours.
Fry an onion and some cloves of garlic in oil. I prefer olive oil, but take whatever is available.
Add a good amount of canned tomatoes to it - canned tomatoes are typically more affordable than fresh ones while tasting better at the same time due to typically being harvested and processed when being ripe. Also they can be bought in bulk due to the long shelf-life.
Put some spices in: pepper, cumin, oregano, thyme, cardamom go well with it, or whatever you like. If the fancier spices are too expensive, just pepper does quite well.
Finally add whatever vegetables are available and affordable: bell peppers, carrots, mushrooms, green squash, whatever you can get and like.
If you can get some minced meat, put it in the pot/pan before you add the canned tomatoes. The same goes for sausages: slice the sausages and roast them gently; it improves the taste.
More affordable than minced meat (potentially healthier than sausages) and a good source of protein (next to the pulses, which contain a nice amount of protein already) would be eggs.
Crack one, two, three eggs into the pan, put a lid on and let it cook for around 10 minutes. The result is close to eggs Benedict ;)
Have fun and hang in there!
I started eating a lot of chickpeas recently. Buy them dried, boil them for a couple minutes them let them soak in the water for a few hours. Then either roast them in the oven or if I'm lazy, toss them in the microwave for like 5 minutes, then add some seasoning. I snack on them between meals, or also toss them into things like soup or curry.
Also if you want a different take on ramen, boil them until they are al dente, drain the water and then stir fry with some cheap veggies or whatever.
Back in my early 20s there were a few things.
- Making beanie weenies were pretty inexpensive
- Ramen is the old standby
- Totino's party pizzas were also cheap calories
- Canned soups, stretched out with cheap crackers
- Peanut butter on celery or toast
No idea if those are still cost effective, but two or three of those could be stretched out over a week for under $10 at the time. I still eat all of those things at least every few years for some hits of nostalgia, even the cheap ass pizza.
Basically pasta.
I don't know where you are, but a 500g pack can be had for significantly under 1€ and is sufficient for multiple meals. Add a similar priced can of tomatoes, onions (optional) and some spices (I assume you have those).
Obviously there are other options for the sauce, many are cheap enough to consider when money is tight.
While pasta might contain calories and some protein, there's a lack of other nutrients.
I advice going for pulses instead of pasta.
Dried pulses have a long shelf-life so they can be bought in bulk to reduce the price per meal.
You can get nutrients from the sauce. IMO tomato sauce is very tasty and can be pretty cheap as well. Probably the cheapest would be tomato paste and water as a base. Or canned tomatoes. Depending on how cheap you want to go you can add vegetables to your liking. Onions are always great but also carrots or peas.
Falafel: dried chickpeas with garlic & parsley fried in oil. Very high calorie/cost, because the chickpeas are basically oil sponges, and it's hard to beat vegetable oil on calories/cost. $1.50 for 1000 calories.
Kimchi fried rice: Kimchi, rice, couple of fried eggs for protein. $2.10 for 1000 calories. Make your own kimchi even cheaper.
Chili noodles: cheap, store-brand spaghetti with chili oil-soy sauce dressing. Don't sub ramen for pasta - that stuff's expensive. $2.50/1000 cal. Make your own chili oil for extra savings.
There's a few things I usually have at home because they're cheap, can be used for various dishes with or without additional ingredients and I will actually eat them before they spoil:
Beans, lentils, tomato paste, eggs, peanuts, cottage cheese, smoked tofu (not neccessarily a cheap item but I only use half a block or less per dish), bread, rice, spring onions, bell pepper, frozen spinach, hummus, cucumber.
Is tofu considered expensive? I don't have much money per month for groceries, but I usually have 4-5 blocks of tofu in my fridge at all times because of its versatility and range of use in various dishes, so I've never thought about the price. It's around 2€ for 2 blocks of tofu. Not bad imo.
You do not need to be broke for: noodles made in herb water
Once you try it you may never go back to only salted water
When I was poor I ate boiled chicken and rice for every dinner. Breakfast was either cereal+milk (you can try ringing up multiple boxes at the self checkout using a "small" box but bag the bigger boxes), or yogurt+granola (I'd steal granola by ringing up bulk granola as cheaper bulk items and ring up the single yogurt cup in a 6 pack and pay <1/6 the actual cost).
Cuban beans and rice are very delicious and very affordable.
Breakfast: oatmeal
Snacks: popcorn (air popped, buy kernels. ~~Need~~ I recommend an air popper, but they're like 20 bucks. Then you can eat cheap popcorn forever). Bonus tip: if you can get your hands on a cheap electric coffee/spice grinder or want to grind seasonings by hand into an extremely fine powder, you can make popcorn salt that coats the popcorn really nicely. E.g. curry popcorn (salt + curry powder), lemon pepper, ranch (get ranch dressing powder). Spritzing with a fine mist of water can help the salt stick.
Lunch/Dinner:
-
Fried rice (egg, whatever meat/veg, I like doing soy sauce glazed canned sardines with it for a cheap meal)
-
Red beans and rice
-
Chicken & sausage gumbo over rice
-
Enchiladas, rice, beans
-
Rotisserie chicken tacos
-
Collard greens and cornbread, you can add bacon or other cheap cuts of pork to add protein.
-
Pasta bake (chicken, spinach, pesto, white sauce, little cheese, optionally dried tomatoes - dry them in your oven to save money or buy canned for a little more)
-
Korean rice bowls. Chicken, gochujang (like $5-8 but lasts a long time in the fridge), red pepper flakes, ginger, garlic, vinegar, sesame oil. Marinate overnight. Cook on stove or in oven. Serve on rice with side dishes: carrot and cucumber banchan - just get some matchstick carrots, combine with vinegar, soy sauce, sesame oil, garlic, chili flakes. Cucumbers: slice thin, salt, drain. Combine with sesame oil, soy sauce, vinegar, garlic, red pepper flakes. Assemble.
-
Filipino style Chicken Adobo (potatoes, carrots, chicken, onion, garlic, ginger cooked in a vinegar soy sauce based sauce)
-
Make like 200 pierogis for like 20 bucks (and several hours) and freeze them for later. Boil or pan fry and eat with a sausage and some saurkraut. For fillings, I like a little ground meat with onion and mushroom and saurkraut - 1 part meat, 1 part mushroom, 1 part onion. Even cheaper is potato and cheese - typically this means mashed potato mixed with sour cream and cheese.
-
Cabbage rolls. Head of cabbage, rice, ground pork, onion, garlic, a couple cans of tomato soup. Cook rice, mix with ground pork, diced onion, and garlic. Dunk cabbage head in boiling water for a minute or two, peel a leaf off, stuff with pork mixture and roll. Put all rolls in a baking pan on a layer of the tomato soup, top with tomato soup. Bake covered mins or until cooked (165f internal temperature)
-
West African Peanut Stew. Lots of recipes online. Contains a mix of peanuts, peanut butter, sweet potatoes, collard greens, chicken/veggie stock, and optionally chicken. Very filling, calorie dense, and cheap. I make like 2kg of soup for <$20.
In general, if you want cheap food then look for cultures with rich food traditions born from poverty. Also look for more plant-based recipes or find ways to stretch your meat using fillers like cabbage and onion.
Examples: Louisiana Cajun, American South, India (at least the more modest dishes without lots of meat and cream/butter), Eastern Europe, Central and South America, even provincial French food & British "food" (I jest, but bubble & squeak or bangers & mash have fed many a hungry family)
Staple foods should include:
-
Staple Starches: potatoes (sweet potatoes and normal potatoes), rice, corn, beans, lentils
-
Chicken (whole raw or rotisserie) - benefit of a whole raw chicken is you can use the whole carcass to make stock and get enough meat for 2 people for a whole week. Rotisserie is the same deal, but precooked and not best suited for all applications.
-
Filler vegetables: basically all of your cruciferous vegetables, onions, root vegetables
My ultimate struggle meal:
In 1 pot:
- Rice (the good one from a sack, forget about minute rice)
- Carrots, sliced
- Whatever is cheapest between Sweet potato, Pumpkin or Eggplant at the time, cut into cubes.
- Thai Curry paste & Soy sauce
- Salt
- Cook 15 minutes
- Put into a tortilla with mayonnaise
Fast, really cheap, and has the important bonus that the only dish to clean is the 1 pot. When struggling, I also don't feel like doing a lot of housework.
Sadly, I can never remember the best ratios, so the mayonnaise is rather mandatory as it can save a rather bland filling. Sometimes, I splurge and use guacamole instead, sometimes I also put in mini-spring rolls from the same shop I buy the rice and curry.
With my "recipe" out of the way, the important thing is to find some ingredients that have a low price for lot's of weight, and then choose a recipe that's like 90% cheap ingredients by weight. (Remember that some ingredients take on a lot of water, rice taking on twice it's volume for example, so they're cheaper than the price tag implies). I personally look for food that's under 3€/kg. The other 10% of the meal can be way more expensive (curry paste in my recipe), but, because you only use so little of it, as a whole it's still cheap.
Probably the absolute cheapest meal are homemade hash browns, potatoes are ridiculously cheap, with apples being the cheapest fruit where I live. Next cheapest vegetable around here are carrots.
I used to fry a pan of frozen veggies with salt and thyme, but these days I'm often lucky enough to be able to get a lot of rescued food for free.