this post was submitted on 14 Apr 2025
445 points (98.9% liked)

Data is Beautiful

1774 readers
138 users here now

Be respectful

founded 9 months ago
MODERATORS
 
top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] Verdorrterpunkt@feddit.org 4 points 20 hours ago

"Swiss", fucking barbarians! (/s?)

[–] Asafum 41 points 1 day ago

Oh I love this. I'm going to hit my coworker that loves showing off his car with "goat cheese is more expensive per/lb than your car!" Lol

[–] wildncrazyguy138@fedia.io 26 points 1 day ago (1 children)

Give a man a Roquefort, he can eat for day. Give a man a Ferrari SF90 Stradale, he can eat for a lifetime.

[–] nyctre@lemmy.world 3 points 23 hours ago

I don't think it's recommended that you eat a whole roquefort at once. The Ferrari even less so.

[–] AnUnusualRelic@lemmy.world 13 points 1 day ago (1 children)

What's "goat cheese"? There's dozens of kinds of goat cheese. If not more.

[–] nokturne213@sopuli.xyz 6 points 1 day ago

In the states there is a soft cream cheese like cheese simply called “goat’s cheese”, I am guessing that is the cheese to which they refer.

[–] davidagain@lemmy.world 11 points 1 day ago

The world needs more charts that are as of the wall as this.

[–] ChonkyOwlbear@lemmy.world 5 points 1 day ago* (last edited 1 day ago) (2 children)

Now I kinda want a cat brand where all the cars are named after cheeses.

Edit: I meant car brand, but I'm leaving it because it's funny.

[–] oo1@lemmings.world 4 points 22 hours ago
load more comments (1 replies)
[–] BastingChemina@slrpnk.net 2 points 23 hours ago

Above €55/kg for some roquefort, above €45/kg for the reblochon ! Oo

[–] BlursedTarot@lemmy.world 11 points 1 day ago

"Porsche isn't worth its weight in cheese!"

[receives call] Hello. Oh. It is? Just barely beats Roquefort. Well, fact checking's your job, Steve. Fine. [click]

"Roquefort is the Porsche of cheeses!"

[–] nop@lemmy.world 10 points 1 day ago (1 children)

Not much of a cheese shop is it?

[–] FauxPseudo@lemmy.world 2 points 1 day ago

Finest in the district!

[–] NigelFrobisher@aussie.zone 1 points 21 hours ago (1 children)

No way does Paneer cost more per pound than Cheddar. You can literally make it at home with a cheese cloth.

[–] nokturne213@sopuli.xyz 2 points 17 hours ago

I make paneer at home, and I can confirm in the states it is very expensive. Usually $10/pound.

[–] BallShapedMan@lemmy.world 10 points 1 day ago

If I were a graph, I would be this graph!

[–] Skua@kbin.earth 11 points 1 day ago (3 children)

Why does the x axis start at 5?

[–] anindefinitearticle@sh.itjust.works 37 points 1 day ago* (last edited 1 day ago) (2 children)

Note that the distance from $5 to $10 is the same as the distance from $10 to $20.

That's because both distances are "multiply by two".

This is a logarithmic scale plot, where distance measures how much you need to multiply to get from one number to the next. You are probably used to linear scale plots where distance measures how much you need to add to get from one number to the next.

Log scales make it much easier to compare numbers that cover a very wide range. On a linear scale, the top few bars would be so large that you wouldn't be able to see the bottom few, let alone compare them.

There is no zero on a log plot, because anything you multiply by zero is still zero. Zero is infinitely far to the left because you need to multiply by infinity to get up to the values on this plot. You can take that five and keep dividing by 2 to get smaller and smaller numbers that never hit 0, but each one is as far to the left as the 5 is from the 10.

[–] Skua@kbin.earth 6 points 1 day ago

Ahh, thanks. Don't know why I didn't think to check the spacing of the rest of the numbers

[–] davidagain@lemmy.world 3 points 1 day ago

!lemmysilver

[–] nulluser@lemmy.world 8 points 1 day ago

Exponential instead of linear.

load more comments (1 replies)
[–] MutilationWave@lemmy.dbzer0.com 1 points 22 hours ago

I have some 5 year mimolette right now, I must be loaded. Seriously it's one of the best cheeses I've ever had, just don't look up how it's made if you're a pansy about what you eat.

[–] PhilipTheBucket@ponder.cat 11 points 1 day ago (1 children)

What's muenster doing way up there? I never knew that.

[–] tychosmoose@lemm.ee 15 points 1 day ago (2 children)

It's Munster on the list, a washed-rind cheese from France. Muenster cheese in America is probably somewhere down around a used Ford Focus.

[–] Akasazh@lemmy.world 1 points 21 hours ago

Oh wow, now I get it. I always wonder why there was relatively many references in American culture to a relatively little known French cheese.

But now I do!

[–] PhilipTheBucket@ponder.cat 8 points 1 day ago

Oooohhh

That explains also my second question, "Why is muenster misspelled." Got it.

[–] TropicalDingdong@lemmy.world 9 points 1 day ago (2 children)

What in the chicken fried cheese curd is this semi log scale?

[–] towerful@programming.dev 6 points 1 day ago (1 children)

It's not a log scale, it's a wheel scale

[–] TropicalDingdong@lemmy.world 10 points 1 day ago* (last edited 1 day ago)

A "I wanted to make my graph look this way so I chose this particular version of a log tranform" scale.

A bit cheesy if you ask me.

load more comments (1 replies)
[–] RandomStickman@fedia.io 7 points 1 day ago (1 children)

For funsies I calculated the Price per Pound for the M1A2 SEPv3 tank, which worked out to be about $163/lb. I guess it make sense that it's at the super car range haha

[–] Korhaka@sopuli.xyz 3 points 1 day ago (1 children)

Where do warships come in on the chart?

[–] RandomStickman@fedia.io 6 points 1 day ago (1 children)

Once again using Wikipedia numbers for the USS Dwight D. Eisenhower, with a cost of $5.5 billion in 2024 dollars and a displacement of 101,600 long ton (227584006.38 lbs), that works out to be $24.16 if my math is correct.

[–] PyroNeurosis@lemmy.blahaj.zone 6 points 1 day ago (1 children)
[–] huppakee@lemm.ee 6 points 1 day ago

Sucks if your recipe only calls for half a kilo though

[–] LimpRimble@lemmy.ca 6 points 1 day ago

This explains why I just love that new cheese smell...

[–] lvxferre@mander.xyz 3 points 1 day ago

I'd rather have the yellow lines than the blue ones, thank you very much.

[–] S_H_K@lemmy.dbzer0.com 3 points 1 day ago (1 children)

The fuck? From the Cheddar I'm not surprised since is pure fat and all but what kind of Mozarella you have that is cheaper than a ricotta and a Honda Civic? WTF you put on the thing?

[–] nyctre@lemmy.world 2 points 23 hours ago

Depends which mozzarella they used but it seems about right. Over here I can buy a pound of real mozzarella from buffalo milk for 10€. If it's cow's milk, it drops to 3-4€. Same if it's the dry, shredded kind. And since it's not a protected thingy like champagne, you can make it anywhere, no need to bring it from Italy. It shouldn't be more expensive in the states

[–] rem26_art@fedia.io 4 points 1 day ago (1 children)

lol i never realized the Ford F-150 Lightning was cheaper per pound than the standard F-150 considering that the lightning is heavier. Also wild that I've eaten cheese that was worth more than a RAV4 per pound lmao

[–] jqubed@lemmy.world 3 points 1 day ago (1 children)

Might depend on the trim. Unless pricing has changed recently, a Lightning in the basic work truck trim is less expensive than a comparable gas engine work trim with the same size cab, bed, and 4WD. Usually only companies buy that trim, though.

load more comments (1 replies)

munster cheese not getting political in this community mobile

[–] toast@retrolemmy.com 3 points 1 day ago

OK, but I'd like to see some information on depreciation before I make a purchase decision.

[–] Trainguyrom@reddthat.com 3 points 1 day ago (2 children)

It says "max $400" but doesn't list ome of the really fun cheese like 50 year aged cheddar

[–] Mouselemming@sh.itjust.works 6 points 1 day ago (1 children)

Yeah, I want to try a cheese that costs more than a Ferrari

[–] Trainguyrom@reddthat.com 5 points 1 day ago (2 children)

Sounds like you're after the 100 year aged cheddar. That was like $400 a pound and sold in quarter pound cuts when I last saw it. Realistically you can't really taste the difference between 10 year and 25 year aged cheddar, but it gets crumblier as it ages, so 100 year is great for bragging rights but ultimately for your average splashing on fancy cheese just go for 7-10 year aged

[–] Mouselemming@sh.itjust.works 3 points 1 day ago

For a real splurge, you want a Ferrari made of 100-year-old cheddar

load more comments (1 replies)
[–] wieson@feddit.org 3 points 1 day ago

fun cheese

cheddar

I thought you would bring out some obscure stuff. Like at least Esrom or Harzer Roller.

load more comments
view more: next ›